مقالات

انجام پایان نامه در همدان | آموزش نوشتن پایان‌نامه

نوشتن پایان‌نامه همیشه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان است. ما در این مقاله می‌خواهیم به طور جامع به شما آموزش دهیم چطور از سد بزرگ پایان‌نامه عبور کنید و در صورتی که نیاز به کمک داشتید و برای انجام پایان‌نامه و پروژه می‌توانید از ما کمک بگیرید. مجموعه ما با انجام انواع پایان نامه در همدان با تیمی تخصصی آمادگی دارد برای تمام مراحل پایان نامه در کنار شما قرار گرفته و مشکلات پایان نامه شما را حل کند.در ادامه این مقاله آنچه در یک مقاله با باید رعایت کنید را به طور مفصل شرح خواهیم داد.

نحوه ساخت پایان نامه

پایان نامه یک پروژه طولانی دانشگاهی است که بر اساس تحقیقات مرجع انجام می‌شود و معمولا به عنوان بخشی از تحصیلات دکترا یا کارشناسی ارشد و گاهی اوقات به عنوان بخشی از مدرک لیسانس ارائه می‌شود.

پایان نامه احتمالا بلندترین متنی باشد که تاکنون نوشته‌اید. به همین علت دانستن اینکه از کجا شروع کنید می‌تواند برای شما ترسناک باشد. این مقاله به شما کمک می‌کند بفهمید دقیقا چه چیزی را باید در پایان نامه خود لحاظ کنید و در صورت نیاز برای نوشتن پایان نامه در همدان به کجا مراجعه کنید.

تصمیم گیری در مورد ساختار پایان نامه

ساختار همه پایان نامه‌ها دقیقا یکسان نیست. صورت پروژه شما به مکان، گرایش تحصیلی، رویکرد و عنوان شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، پایان نامه‌های علوم انسانی اغلب بیشتر شبیه یک مقاله طولانی است که یک استدلال کلی برای حمایت از یک ایده مرکزی ایجاد می‌کند.

اما اگر در حال انجام تحقیقات تجربی در علوم یا علوم اجتماعی هستید، پایان نامه شما به طور کلی باید شامل تمام عناصری باشد که در این مقاله شرح می‌دهیم. در بسیاری اوقات، هر کدام فصل جداگانه‌ای خواهد داشت، اما بعضی اوقات ممکن است فصل‌ها را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال، در انواع خاصی از علوم اجتماعی کیفی، نتایج و بحث به جای جدا شدن، با هم تنیده می‌شوند.

ترتیب بخش‌ها نیز می‌تواند بین رشته‌ها و دانشگاه‌ها متفاوت باشد. برای مثال، برخی از موسسات آموزشی توصیه می‌کنند که فصل نتیجه‌گیری باید پیش از فصل بحث باشد. اگر در مورد نحوه ساختار پایان نامه یا پایان نامه خود شک دارید یا برای نوشتن پایان نامه در همدان به کمک نیاز دارید با ما تماس بگیرید.

مدیریت زمان خود

در ابتدا ممکن است به دلیل ناآشنایی، پایان نامه برای شما یک پروژه بی‌پایان به نظر برسد، اما می‌توانید آن را به لیستی از وظایف تقسیم کنید. داشتن برنامه‌ای برای استفاده از زمان برای تکمیل وظایف، کار شما را بسیار راحت‌تر می‌کند. برای مدیریت بهتر زمان از دستورالعمل زیر پیروی کنید.

یک برنامه‌ریزی کلی انجام دهید | انجام پایان نامه در همدان

پایان نامه خود را به چند مرحله تقسیم کنید و با توجه آخرین مهلت خود برنامه ریزی کنید  تا همه آن‌ها را در نظر بگیرید.

 • با بررسی ادبیات موضوع خود شروع کنید.
 • به روش شناسی خود فکر کنید.
 • منابع اولیه را شناسایی کنید.
 • در صورت لزوم، منابع ثانویه را شناسایی کنید.
 • همانطور که پیش می‌روید یادداشت برداری کنید.
 • مطالب خود را سازماندهی و تجزیه و تحلیل کنید.
 • بازنویسی / بررسی / تصحیح

به صورت منظم کار کنید

 • از قبل تصمیم بگیرید که چه زمانی روی پایان نامه خودکار می‌کنید. هر هفته زمانی را در نظر بگیرید یا یک روز خاص برای کار روی آن داشته باشید.
 • در آن زمان یک کار مشخص را برای تکمیل مشخص کنید.
 • کارهای دشوار را در ساعاتی از روز انجام دهید که بهترین حال را دارید.
 • وقتی خسته هستید یا انگیزه کمتری دارید کارهای آسان را انجام دهید.

یک برنامه اضطراری نیز داشته باشید

هیچ کس هرگز به برنامه خود کاملا پایبند نیست، و شما نمی‌توانید همه چیزهایی را که ممکن است برنامه شما را مختل کنند پیش‌بینی کنید، بنابراین لازم است یک برنامه اضطراری برای اوقاتی که از برنامه خارج می‌شوید ایجاد کنید. همچنین توجه داشته باشید که کارهایی مثل تصحیح و بازنویسی بیش از آنچه فکر می‌کنید طول می‌کشد. برای سریع‌تر شدن فعالیت خود در انجام پایان نامه در همدان می‌توانید از ما کمک بگیرید.

مرحله نوشتن

پایان نامه شما ممکن است طولانی‌ترین نوشته‌ای باشد که تا به حال انجام داده‌اید، اما راه‌هایی برای کوتاه‌تر شدن زمان آن وجود دارد که به کاهش حجم آن نیز کمک می‌کند.

۱- همانطور که پیش می‌روید بنویسید. نوشتن را برای مرحله آخر نگذارید. این کار منظم شدن آنچه به دست آورده‌اید و باعث صرفه‌جویی زمان در جمع آوری کلمات می‌شود. لازم نیست همان اول با مقدمه شروع کنید. از فصلی که نوشتن آن راحت‌تر به نظر می‌رسد شروع کنید. برای مثال، این می‌تواند مرور ادبیات یا روش‌شناسی باشد. از طرف دیگر، ممکن است ترجیح دهید ابتدا مقدمه را بنویسید تا بتوانید ایده‌های خود را مستقیم بیان کنید. برای نوشتن پایان نامه در همدان تصمیم بگیرید که چه روشی برای کار شما مناسب است سپس آن را انجام دهید.

۲- هر فصل را به عنوان یک مقاله به خودی خود در نظر بگیرید. هر فصل باید یک مقدمه و نتیجه روشن داشته باشد. از نتیجه‌گیری برای پیوند دادن به سؤال کلی تحقیق استفاده کنید. استدلال اصلی پایان نامه خود را به عنوان یک رودخانه در نظر بگیرید و هر فصل شاخه‌ای است که آن را تغذیه می‌کند. هر فصل شامل استدلال‌های خاص خود می‌شود و راه خود را طی می‌کند، اما همه آن‌ها به جریان اصلی کمک می‌کنند.

یک فصل بنویسید، آن را بخوانید سپس ادامه دهید. این شما را از گرفتار شدن در یک فصل باز می‌دارد.

۳- مراجع خود را از ابتدا به درستی  و کامل بنویسید. تعداد کلمات خود را در ذهن داشته باشید و چیزی که مرتبط نیست ننویسید. اغلب آسان‌تر است که اطلاعات را اضافه کنید، تا اینکه مجبور باشید فصل طولانی‌ را که ساعت‌ها برای نوشتن آن وقت گذاشته‌اید را کاهش دهید. اگر می‌خواهید از انجام تمام این مراحل بی‌نیاز باشید انجام پایان نامه در همدان را به ما بسپارید.

۴- کار خود را ذخیره کنید. به یاد داشته باشید که کار خود را مرتبا در جایی ذخیره کنید که بتوانید به راحتی به آن دسترسی داشته باشید. این ایده خوبی است که حداقل یک کپی را در یک سرویس اینترنتی مانند Google Docs یا Dropbox ذخیره کنید تا بتوانید از هر رایانه‌ای به آن دسترسی داشته باشید. اگر فقط در رایانه شخصی، لپ تاپ یا رایانه لوحی خود ذخیره کنید، ممکن است همه چیز را از دست بدهید. دستگاه خود را گم کرده یا بشکنید.

فرایند جلو رفتن در پایان نامه | پایان نامه در همدان

پس از از بین رفتن اشتیاق اولیه، حفظ انگیزه ممکن است سخت باشد. همچنین طبیعی است که در طول پایان نامه خود احساس سردرگمی و غرق شدن کنید. همه این‌ها بخشی از حفظ یک پروژه طولانی تر است. در ادامه چند پیشنهاد برای ادامه کار وجود دارد:

۱- کارهای بزرگ و غیر جذاب را به کارهای  قابل تحمل کوچکتر تقسیم کنید. بالا رفتن از تپه‌های کوچک همیشه راحت تر از فتح کوه است.

۲- هنگامی که وظایف خود را کامل کردید به خود پاداش  بدهید. این ممکن است از یک فنجان قهوه گرفته تا یک جلسه ورزش یا یک شب بیرون رفتن را شامل شود.

۳- اگر روحیه فکری خوبی ندارید،  کارهای ساده تری  مانند گردآوری کتابشناسی یا انجام صفحه عنوان را انجام دهید.

۴- اگر در مورد کاری که انجام می‌دهید احساس سردرگمی می‌کنید،  سعی کنید یک پاراگراف کوتاه از خلاصه‌ آنچه تحقیق شما در مورد آن است بنویسید. این می‌تواند به شما کمک کند دوباره تمرکز خود را پیدا کنید.

۵- اگر احساس می‌کنید خسته هستید،  سعی کنید یکی از کارهایی که باید انجام دهید را مشخص کنید. اغلب این به طور منطقی به مراحل بعدی منجر می‌شود و شما می‌توانید دوباره شروع کنید.

۶- با دوستان یا سرپرست خود در مورد کاری که انجام می‌دهید صحبت کنید. توضیح اینکه در پروژه خود کجا هستید و چگونه پیش می‌رود می‌تواند به روشن شدن تفکر شما کمک کند.

در حال اتمام و بررسی پایان نامه | انجام پایان نامه در همدان

این مرحله می‌تواند زمان‌بر باشد، بنابراین زمان کافی برای مطالعه نهایی پایان‌نامه خود بگذارید تا اشتباهات طولانی مدت یا غلط املایی را پیدا کنید. ارائه خوب مهم است و ظاهری حرفه‌ای به کار می‌دهد و به خواننده احساس خوبی می‌دهد. بنابراین ارزش آن را دارد که مطمئن شوید زمان کافی برای تصحیح و درست کردن چیدمان خود را دارید.

اصول کلی عبارتند از:

 • از فونتی استفاده کنید که خوانا و حرفه ای به نظر برسد. فونت نازنین بی مناسب است.
 • بررسی کنید که چه چیزی باید در صفحات جلد و سرصفحه‌ها و پاورقی‌ها گنجانده شود (مثلا شماره صفحه).
 • یک فهرست واضح از مطالب برای کمک به خواننده خود و یک فهرست جداگانه از تصاویر یا جداول در صورت لزوم داشته باشید.
 • در نظر بگیرید که چه اطلاعاتی باید در ضمیمه‌ها قرار داده شود و بررسی کنید که به پیوست مناسب در متن خود ارجاع داده‌اید.

بررسی ادبیات و چارچوب نظری تحقیق

قبل از شروع پایان نامه در همدان، باید یک بررسی متون انجام داده باشید تا درک کاملی از کار آکادمیکی که قبلا در مورد موضوع شما وجود دارد به دست آورید. این یعنی:

 • جمع آوری منابع (مثلا کتاب‌ها و مقالات مجلات علمی) و انتخاب مرتبط ترین آن‌ها
 • ارزیابی انتقادی و تجزیه و تحلیل هر منبع
 • ایجاد ارتباط بین آن‌ها (مثلا مضامین، الگوها، تضادها، شکاف‌ها) برای ایجاد یک نکته کلی

در فصل بررسی ادبیات پایان نامه، شما نباید فقط مطالعات موجود را خلاصه کنید، بلکه باید یک ساختار و استدلال منسجمی ایجاد کنید که به یک مبنای یا توجیه روشن برای تحقیقات خود منجر شود. ممکن است هدف آن نشان دادن چگونگی تحقیق شما باشد. برای مثال:

 • به یک شکاف در ادبیات می‌پردازد.
 • رویکرد نظری یا روش شناختی جدیدی به موضوع دارد.
 • راه حلی برای یک مشکل حل نشده پیشنهاد می‌کند.
 • یک بحث نظری را پیش می‌برد.
 • دانش موجود را با داده‌های جدید ساخته و تقویت می‌کند.

مرور ادبیات اغلب مبنایی برای یک چارچوب نظری می‌شود که در آن شما نظریه‌ها، مفاهیم و مدل‌های کلیدی را تعریف و تحلیل می‌کنید. در این بخش می‌توانید به سوالات تحقیق توصیفی در مورد رابطه بین مفاهیم یا متغیرها پاسخ دهید.

روش شناسی تحقیق | پایان نامه در همدان

فصل روش شناسی نحوه انجام تحقیق خود را توضیح می‌دهد و به خواننده امکان می‌دهد اعتبار آن را ارزیابی کند. به شکل کلی باید شامل این موارد باشد:

 • رویکرد کلی و نوع تحقیق (به عنوان مثال کیفی، کمی، تجربی، قوم نگاری)
 • روش‌های جمع آوری داده‌ها (مانند مصاحبه، نظرسنجی، آرشیو)
 • جزئیات مکان، زمان و اینکه با چه کسی تحقیق انجام شده است.
 • روش‌های شما برای تجزیه و تحلیل داده‌ها (مانند تحلیل آماری، تحلیل گفتمان)
 • ابزارها و موادی که استفاده کردید (مانند برنامه‌های کامپیوتری، تجهیزات آزمایشگاهی)
 • بحث در مورد موانعی که در انجام تحقیق با آن روبرو بودید و نحوه غلبه بر آن‌ها
 • ارزیابی یا توجیه روش‌های شما

هدف شما در روش شناسی گزارش دقیق کاری است که انجام داده‌اید و همچنین خواننده را متقاعد کنید که این بهترین رویکرد برای پاسخ به سؤالات یا اهداف تحقیق شما بوده است. برای انتخاب روش تحقیق با استاد راهنما خود مشورت کنید. اگر برای تعیین روش تحقیق پایان نامه در همدان با تردید روبرو هستید می‌توانید از ما کمک بگیرید. ما به طور کامل بخش روش شناسی و تمام بخش‌های دیگر را برای شما انجام می‌دهیم.

نتایج تحقیق

در مرحله بعد، نتایج تحقیقات خود را گزارش می‌دهید. می‌توانید این بخش را حول سؤالات فرعی، فرضیه‌ها یا مضامین سامان دهید. در برخی از رشته‌ها، بخش نتایج کاملا از بحث جدا شده است، در حالی که در برخی دیگر این دو با هم ترکیب می‌شوند. به عنوان مثال، در روش‌های کیفی مانند قوم‌نگاری ، ارائه داده‌ها اغلب با بحث و تحلیل همراه است.

با این حال، در تحقیقات کمی و تجربی، قبل از بحث درباره معنای آن‌ها، نتایج باید به طور جداگانه ارائه شوند:

 • هر یک از نتایج مرتبط را به طور مختصر بیان کنید، از جمله آمار توصیفی مرتبط (مثلا میانگین، انحراف استاندارد) و آمار استنباطی

 • به طور خلاصه بیان کنید که نتیجه چگونه با سوال مرتبط است یا اینکه آیا این فرضیه تایید شده است یا خیر.
 • اگر به خواننده کمک می‌کند نتایج شما را بهتر بفهمد، جداول و شکل‌ها را اضافه کنید.
 • تمام نتایجی را که به سؤالات تحقیق شما مرتبط است، از جمله نتایجی که انتظارات شما را برآورده نکرده است، گزارش دهید.
 • تفاسیر ذهنی یا حدس و گمان را وارد نکنید.

داده‌های اضافی (شامل اعداد خام، پرسش‌نامه‌های کامل، یا متن مصاحبه) را می‌توان به عنوان ضمیمه گنجاند.

بحث | انجام پایان نامه در همدان

بحث جایی است که شما معنا و پیامدهای نتایج خود را در رابطه با سؤالات تحقیق خود بررسی می‌کنید. در اینجا باید نتایج را به تفصیل تفسیر کنید و در مورد اینکه آیا آن‌ها انتظارات شما را برآورده می‌کنند و چقدر با چارچوبی که در فصل‌های قبلی ساخته اید مطابقت دارند، بحث کنید.

 • تفاسیر خود را بیان کنید: نتایج به چه معناست؟
 • مفاهیم را بررسی کنید: چرا نتایج مهم هستند؟
 • محدودیت‌ها را بپذیرید: نتایج چه چیزی را به ما نمی‌گویند؟

اگر هر یک از نتایج غیرمنتظره بود، توضیح دهید که چرا ممکن است این باشد. ایده خوبی است که تفسیرهای جایگزین داده‌های خود را در نظر بگیرید. این بحث باید به منابع مربوطه مراجعه کند تا نشان دهد نتایج شما چگونه با دانش موجود مطابقت دارد.

لیست مراجع و منابع

شما باید جزئیات کامل همه منابعی را که ذکر کرده‌اید در فهرست مرجع قرار دهید (گاهی اوقات به آن فهرست استناد شده آثار یا کتابشناسی نیز گفته می‌شود.) پیروی از یک سبک نقل قول ثابت مهم است. هر سبک برای نحوه قالب بندی منابع خود در لیست مرجع، الزامات سخت و خاصی دارد.

سبک‌های رایج شامل APA  و MLA هستند، اما برنامه شما اغلب مشخص می‌کند که از کدام سبک نقل قول استفاده کنید. حتما شرایط را بررسی کنید و اگر مطمئن نیستید برای نوشتن فهرست پایان نامه در همدان از ما کمک بگیرید.

برای صرفه جویی در زمان ایجاد فهرست مرجع و اطمینان از اینکه استنادهای شما به درستی و به طور مداوم قالب بندی شده اند، می‌توانید از Scribbr Citation Generator استفاده کنید.

ضمیمه‌ها

پایان نامه شما باید فقط حاوی اطلاعات ضروری باشد که مستقیما به پاسخ سؤال تحقیق شما کمک می‌کند. اسنادی را که استفاده کرده‌اید و در متن اصلی پایان نامه شما قرار نمی‌گیرند (مانند متن مصاحبه، سوالات نظرسنجی یا جداول با ارقام کامل) می‌توانند به عنوان ضمیمه اضافه شوند .

ویرایش و تصحیح پایان نامه در همدان

اطمینان از قرار گرفتن تمام بخش‌ها در جای مناسب تنها اولین قدم برای یک پایان نامه خوب است. زمان قابل توجهی را برای تصحیح پایان نامه بگذارید. اشتباهات گرامر و خطاهای قالب بندی نامناسب می‌تواند کیفیت کار سخت شما را کاهش دهد.

قبل از تمرکز بر اشتباهات زبانی، اشتباهات تایپی و ناهماهنگی، باید برنامه‌ریزی کنید که چندین پیش نویس پایان نامه بنویسید و تجدید نظر کنید. ممکن است بخواهید از یک سرویس حرفه‌ای ویرایش پایان نامه استفاده کنید تا قبل از ارسال از کامل بودن آن مطمئن شوید برای این کار و ویرایش پایان نامه در همدان می‌توانید با ما تماس بگیرید.

چک لیست پایان نامه

قبل از اتمام پروژه پایان نامه باید مطمئن شوید که تمام کارهای لازم را انجام داده‌اید. ما برای شما یک چک لیست آماده کرده‌ایم که بعد اتمام پایان نامه می‌توانید چک کنید تمام کارهای لازم را انجام داده‌اید. ما می‌توانیم برای چک دقیق پایان نامه در همدان به شما کمک کنیم. مواردی که باید از انجام درست آن مطمئن شوید شامل موارد زیر است:

 • صفحه عنوان من شامل تمام اطلاعات مورد نیاز دانشگاه من است.
 • قدردانی‌هایی برای تشکر از کسانی که به من کمک کردند اضافه کرده‌ام.
 • چکیده من خلاصه‌ای مختصر از پایان نامه ارائه می‌دهد و به خواننده ایده روشنی از یافته‌ها یا استدلال‌های کلیدی من می‌دهد.
 • من فهرستی از مطالب را برای کمک به خواننده در جهت‌یابی پایان نامه خود ایجاد کرده‌ام.
 • فهرست مطالب شامل تمام عناوین فصل است، اما صفحه عنوان، تقدیر نامه و چکیده را شامل نمی‌شود.
 • بیان مسئله من به روشی جذاب به موضوع من منجر می‌شود و ارتباط تحقیق من را نشان می‌دهد.
 • مقدمه من به وضوح تمرکز تحقیق من را مشخص می‌کند و سؤالات و اهداف تحقیق من را بیان می‌کند.
 • مقدمه پایان نامه در همدان شامل مروری بر ساختار پایان نامه است.
 • من مهمترین ادبیات را برای نشان دادن وضعیت فعلی دانش در مورد موضوع خود مرور کرده‌ام.
 • من به وضوح چارچوب نظری تحقیق خود را تشریح کرده‌ام و نظریه‌ها و مدل‌هایی را توضیح داده‌ام که از رویکرد من حمایت می‌کنند.
 • من روش شناسی خود را به طور کامل شرح داده‌ام و توضیح داده‌ام که چگونه داده‌ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کردم.
 • من تمام نتایج مرتبط را بطور مختصر و عینی گزارش کرده‌ام .
 • من در بحث خود معنای نتایج را ارزیابی و تفسیر کرده‌ام
 • من هر گونه محدودیت مهم نتایج را تصدیق کرده‌ام.
 • من پاسخ سوال اصلی تحقیق خود را در نتیجه گیری به وضوح بیان کرده‌ام.
 • من به وضوح پیامدهای نتیجه گیری خود را توضیح داده‌ام و بر بینش جدیدی که تحقیق من کمک کرده است تاکید کرده‌ام.
 • هر بار که از کلمات، ایده‌ها یا اطلاعاتی از منبعی استفاده می‌کنم، یک نقل قول درون متنی اضافه کرده‌ام.
 • من هر منبعی را که استفاده کرده‌ام در فهرست منابع پایان نامه خود آورده‌ام.
 • من به طور مداوم از قوانین سبک استنادی انتخابی خود پیروی کرده‌ام .
 • من تمام دستورالعمل‌های قالب‌بندی ارائه شده توسط دانشگاه خود را دنبال کرده‌ام.

حرف آخر

پایان نامه شما می‌توانید مهم‌ترین دغدغه شما در طول تحصیل شما باشد. در نهایت آنچه به عنوان پایان نامه ارائه می‌دهید باید به طور خلاصه به سؤال اصلی تحقیق پاسخ دهد، و خواننده را با درک روشنی از بحث اصلی شما و تأکید بر آنچه که تحقیق شما کمک کرده است قرار دهد.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با تمام آنچه باید هنگام نوشتن پایان نامه به آن توجه کنید را شرح دادیم. اگر برای نوشتن پایان نامه به مشاوره نیاز دارید یا قصد دارید بعضی قسمت‌های آن را اصلاح کنید یا حتی اگر می‌خواهید نوشتن پایان نامه در همدان را به طور کامل به موسسه‌ای بسپارید مجموعه ما این آمادگی را دارد که به طور کامل در کنار شما بایستد و شما را برای حل تمام مشکلات پایان نامه یاری کند. این مجموعه با تیمی متخصص و باتجربه تاکنون سابقه انجام صدها پایان نامه و مقاله پذیرفته شده را در کارنامه خود دارد. فقط ثبت درخواست مشاوره یا انجام پایان نامه کافی است با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا