مقالات

پروپوزال در همدان چیست؟

چگونه پروپوزال خوب بنویسیم؟

مقدمه

پروپوزال در همدان چیست؟ چگونه پروپوزال خوب بنویسیم؟

در طول تحصیل، برخی دانشجویانی که بیشتر در امر تحقیق فعال هستند بارها و بارها اصطلاح پروپوزال به گوششان خورده است. پروپوزال قدم اول در شروع کارهای تحقیقاتی است. پروپوزال اصطلاحی است که از کلمه انگلیسی propose نشات گرفته و به معنای پیشنهاد اولیه یک کار تحقیقی است. علاوه بر کارهای تحقیقاتی در مقاطع و رشته‌هایی که محصلان آن‌ها باید پایان‌نامه بنویسند، ارائه یک پروپوزال اهمیت بالایی دارد. برخی از  دانشجویان ممکن است به هر دلیلی نتوانند یا نخواهند که پروپوزال را خودشان بنویسند و نوشتن آن را به فرد دیگری می‌سپارند. در ادامه این مطلب راجع‌به این موضوع و پروپوزال در همدان بیشتر توضیح می‌دهیم.

پرپوزال چیست؟

شاید بارها و بارها اصطلاح پروپوزال به گوشتان خورده باشد، اما با آن آشنایی نداشته باشید. پروپوزال یک عبارت انگلیسی به معنای پیشنهاد اولیه طرح‌های تحقیقاتی است و عبارت فارسی معادل آن پیشنهاد پژوهشی است. هرگاه بخواهید یک طرح تحقیقاتی بنویسید ابتدا باید طرح خودتان را در قالب یک پروپوزال در همدان ارائه کنید. پروپوزال معرفی‌نامه طرح شما است و در صورت تایید باید در پایان‌نامه راجع‌به طرح تحقیقاتی خود صحبت کنید. از این رو پروپوزال و پایان‌نامه تفاوت‌های اساسی با هم دارند که در ادامه به آن‌ها نیز می‌پردازیم.

همان‌طور که می‌بینید نوشتن یک پروپوزال استاندارد در مقاطع مختلف اهمیت و حساسیت زیادی دارد. اگر بخواهیم با یک مثال پروپوزال را توضیح دهیم، ارائه پروپوزال مانند ارائه یک ماکت اولیه از ساختمانی است که قرار است آن را بسازید. شما وقتی بخواهید مثلا اثر درمانی جدیدی برای یک داروی گیاهی بیان کنید، باید ابتدا در قالب پروپوزال اهمیت این دارو را بیان کنید.

نوشتن پروپوزال چه اهمیتی دارد؟

شاید تعداد واقعی کسانی که اهمیت پروپوزال در همدان را می‌شناسند بسیار کم باشد، اما این در حالی است که اگر از اهمیت پروپوزال‌ درک کاملی داشته باشید می‌توانید در نوشتن آن بهتر عمل کنید. اگر پروپوزال را به خوبی نگارش کنید، نتیجه کار شما قابل‌قبول خواهد بود و به این ترتیب نتیجه کار تحقیقاتی شما باکیفیت و کاربردی خواهد بود.

ارائه یک پروپوزال خوب در آینده کاری و تحصیلی شما تاثیر زیادی دارد. برای مثال اگر بخواهید برای اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه‌های مطرح دنیا اقدام کنید، آن‌ها سابقه تحقیقی و تحصیلی شما را بررسی می‌کنند و وجود یک طرح تحقیقاتی و پروپوزال قوی بسیار کمک‌کننده است و شانس پذیرش شما را بالا می‌برد.

نوشتن پروپوزال در همدان اهمیت زیادی دارد، برای مثال مهم‌ترین فایده نوشتن پروپوزال شناسایی مشکلات موجود در جامعه و ارائه راهکاری برای رفع این مشکلات است. به این ترتیب محققان و پژوهشگران وقتی مشکلی را در جامعه شناسایی می‌کنند، راهکار پیشنهادی خود را در قالب پروپوزال توضیح می‌دهند و سپس نتایج آن را در پایان‌نامه به طور کامل‌تری توضیح می‌دهند.

از دیگر موارد اهمیت پروپوزال‌ها، مشخص‌کردن چهارچوب و ساختار تحقیق و پایان‌نامه است. همه دانشجویان مقطع دکتری باید قبل از ارائه پایان‌نامه و رساله دکتری خود توضیح مختصری درباره آن در قالب یک پروپوزال ارائه دهند. پروپوزال با پایان‌نامه متفاوت است و به نوعی این دو مکمل هم هستند. تمام پایان‌نامه‌ها نتیجه یک پروپوزال خوب هستند اما هر پروپوزالی به یک پایان‌نامه منتهی نمی‌شود.

اهمیت دیگر پروپوزال در همدان، این است که به پژوهشگران کمک می‌کند تا درک بهتری از روابط متفاوت بین متغیرهای موجود داشته باشند. همان‌طور که می‌دانید یکی از بخش‌های مهم پروپوزال بخش بررسی متون گذشته است که در آن پژوهشگر تمام تحقیق‌های پیشین مرتبط با موضوع تحقیق خود را بررسی می‌کند و با توجه به آن‌ها دید کامل‌تری از مشکل موجود بدست می‌آورد.

از دیگر ابعاد اهمیت پروپوزال این است که محققان را بیشتر با ساختار و فرمت استاندارد گزارش‌های تحقیقاتی آشنا می‌کند. همچنین نوشتن پروپوزال فرآیند پژوهش را کاربردی می‌کند و همچنین برنامه‌ریزی در امر تحقیق را بیشتر به محقق می‌آموزد.

بخش‌های تشکیل‌دهنده پروپوزال در همدان کدام‌اند؟

یکی از نکات مهمی که قبل از نوشتن پروپوزال باید بدانید، آشنایی با بخش‌های مهم و تشکیل‌دهنده یک پروپوزال است. پروپوزال در همدان از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که برای نوشتن هر کدام باید نکاتی را رعایت کنید. یک پروپوزال استاندارد از بخش‌های زیر تشکیل می‌شود:

عنوان پروپوزال

عنوان یک پروپوزال، بخش بسیار مهمی در آن است که مسیر و طرح کلی تحقیق را نشان می‌دهد. برای انتخاب یک عنوان مناسب باید نکاتی را رعایت کنید، این نکات عبارتند از:

 • موضوعی که قرار است در رابطه با آن پروپوزال بنویسید، باید تازه باشد و از انتخاب عناوین تکراری باید پرهیز کنید. عنوان تکراری و غیراستاندارد می‌تواند باعث ردشدن طرح شما شود.
 • موضوعی که برای نوشتن پروپوزال انتخاب کرده‌اید باید در راستای رفع یک مشکل مهم در جامعه بوده و همچنین مهم‌ترین نیازهای روز جامعه را شامل شود.
 • شما به عنوان یک پژوهشگر باید عنوان پروپوزال خودتان را مطابق با رشته تحصیلی و حوزه کاری خود انتخاب کنید.
 • عنوان پروپوزال نباید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد. همچنین از انتخاب نام‌های تکراری، سوالی و ناواضح در نوشتن پروپوزال در همدان باید اجتناب کنید.
 • بهتر است عنوان تحقیق با کلماتی نظیر بررسی، تبیین، تحلیل، ارزیابی و یا مطالعه شروع شود.
 • موضوع پژوهش باید قابل اجرا باشد.
 • اهداف زمانی و مکانی تحقیق باید در عنوان آن مشخص و معین باشند.

بخش دوم پروپوزال در همدان؛ بیان مساله و بررسی اهمیت موضوع تحقیق

هر پروپوزال در نتیجه یک سوال نوشته می‌شود. مساله‌ای که محقق آن را مطرح می‎کند و می‌خواهد برای حل آن تلاش کند در این بخش توضیح داده می‌شود. برای نوشتن این بخش باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • در این بخش پژهشگر باید مواردی که نشان‌دهنده یک معضل یا مشکل باشد بررسی کند.
 • باید برای بیان مشکل، مستندات لازم را ارائه کند به طوری که هر فردی با خواندن این بخش متوجه اهمیت بالای این مشکل و ارائه راه‌حل برای رفع آن شود.

بخش سوم، بررسی متون و پیشینه تحقیق

در این بخش پژوهشگر تمام مستندات، طرح‌های پژوهشی و اقدامات انجام‌شده در گذشته برای رفع مشکل مدنظر خود در پروپوزال را بیان می‌کند. بخش بررسی متون و پیشینه تحقیق اهمیت بالایی دارد و دید درستی به پژوهشگر می‌دهد. البته نوشتن این بخش نسبت به سایر بخش‌ها اهمیت و حساسیت بیشتری دارد. نکاتی که باید در هنگام نوشتن بخش بررسی متون گذشته رعایت کنید عبارتند از:

 • مراقب سرقت ادبی باشید و هر عبارت یا جمله را با بیان مرجع و منبع آن بنویسید. سرقت ادبی بسیار مهم است و باعث ردشدن پروپوزال شما می‌شود.
 • با روش‌های تحقیق در پژوهش‌های گذشته آشنایی کامل داشته باشید.
 • با بررسی پژوهش‌های قبلی، نقاط ضعف آن‌ها را شناسایی کنید.
 • از تجربیات محققان قبلی کمک بگیرید.

بخش چهارم، بیان اهداف تحقیق

بخش چهارم پروپوزال، بیان اهداف تحقیق است. اهداف پژوهش‌ها دو نوع اصلی هستند:

اهداف کلی: اهدافی که به طور مستقیم از موضوع اصلی تحقیق منشا می‌گیرند، اهداف کلی نامیده می‌شوند.

اهداف کاربردی: اهدافی که زیرمجموعه اهداف کلی هستند و نشان می‌دهند که چه مواردی با انجام این تحقیق امکان‌پذیر هستند و چه مواردی امکان‌پذیر نیستند.

علاوه بر این، گاهی نیاز است اهداف زیر را هم در این بخش بررسی کنید:

 • اهداف اختصاصی
 • اهداف تحلیلی
 • اهداف توصیفی

بخش پنجم پروپوزال در همدان؛ بیان فرضیات تحقیق

منظور از فرضیه، حدس و گمان‌های محقق در رابطه با موضوع پژوهش است. یعنی پژوهشگر با توجه به تجربیات خود یا مطالبی که از بررسی تحقیقات گذشته بدست آورده، حدس و گمان‌هایی درباره روابط بین متغیرهای موجود می‌زند. البته در این بخش محقق قصد تایید فرضیات خود را ندارد و تنها باید آن‌ها را بیان کند.

بخش ششم، روش و مراحل تحقیق

یکی از مهم‌ترین بخش‌های پروپوزال، روش و مراحل تحقیق است که به تخصص کافی نیاز دارد. برای مثال ممکن است در روند نوشتن پروپوزال برای جمع‌آوری اطلاعات به ابزارهای آماری و تحلیلی نیاز داشته باشید، و گاهی نیز محقق کار با این ابزار را بلد نیست. شاید یکی از دلایلی که افراد پروپوزال‌های خود را برون‌سپاری می‌کنند عدم آشنایی و نداشتن مهارت کافی در رابطه با روش و مراحل تحقیق است. هنگامی نوشتن پروپوزال در همدان خود را به افراد یا موسسات دیگر می‌سپارید، خواهید دید که آن‌ها در این بخش تمام موارد مربوط به مراحل انجام تحقیق یعنی ابزار و یا روش‌های جمع‌آوری اطلاعات و داده‌ها، روش‌های آماری مورد استفاده و همچنین روش نمونه‌گیری و تعیین حجم نمونه را می‌نویسند.

انواع تحقیقات عبارتند از:

 • تحقیق بنیادی
 • تحقیق کاربردی
 • تحقیق تجربی یا آزمایشگاهی
 • تحقیقات علت و معلولی
 • تحقیق پیمایشی
 • تحقیقات نیمه‌تجربی
 • تحقیقات همبستگی
 • تحقیق تاریخی
 • تحقیق توسعه‌ای
 • تحقیقات توصیفی

بخش هفتم، منابع و مآخذ پروپوزال

گفتیم که ارزش یک کار تحقیقاتی و پروپوزالی که نوشته می‌شود، به مستندات آن است. محققان باید بدانند که تمام عبارات یا گزارش‌هایی که در پروپوزال می‌نویسند باید با ذکر منبع باشد و تمامی مراجع و منابعی که از آن‌ها برای نوشتن پروپوزال استفاده شده باید به طور کامل در انتهای پروپوزال و با فرمت مشخص نوشته شوند.

علاوه بر ابن بخش‌ها نکات دیگری هم در رابطه با نوشتن پروپوزال وجود دارد، برای مثال یکی از نکات مهم در رابطه با نوشتن پروپوزال، بررسی متغیرها است که در هنگام بررسی‌ و تحلیل‌های آماری بسیار مهم است. در بخش بعدی راجع‌به متغیرهای پروپوزال بیشتر توضیح می‌دهیم.

انواع متغیرها در هنگام نوشتن پروپوزال کدام‌اند؟

نوشتن متغیرهای یک تحقیق بسیار مهم است و منظور از متغیر، داده‌ها و اطلاعای است که محقق قرار است آن‌ها را جمع‌آوری کرده و تحلیل کند. متغیرها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند، مهم‌ترین دسته‌بندی متغیرها را به دو گروه متغیرهای کیفی و متغیرهای کمی تقسیم می‌کند. هر کدام از این متغیرها به گروه‌های دیگری تقسیم می‌شوند.

متغیرهای کیفی| پروپوزال در همدان

این متغیرها خودشان به دو گروه تقسیم می‌شوند:

متغیرهای کیفی اسمی که بین آن‌ها برتری رتبه‌ای قرار ندارد مثلا متغیرهای جنس یا شغل از نوع متغیر کیفی اسمی هستند.

متغیرهای کیفی رتبه‌ای که در آن‌ها برتری رتبه‌ای قرار دارد، برای مثال بدخیمی‌ها و یا میزان تحصیلات افراد از نوع متغیرهای کیفی رتبه‌ای هستند.

متغیرهای کمی

متغیرهای کمی گسسته، که منظور از آن‌ها اعدادی است که بین دو عدد اعشار قرار نمی‌گیرند، مثلا تعداد فرزندان یک خانواده یک متغیر کمی گسسته است.

متغیرهای کمی پیوسته که بین دو عدد اعشاری و بی‌نهایت قرار می‌گیرند. برای مثال متغیر قد نوعی متغیر کمی پیوسته است که بین دو عدد اعشار قرار می‌گیرد.

نکات مهم درباره نوشتن پروپوزال

تا اینجا با چیستی پروپوزال، اهمیت نوشتن آن و بخش‌های مختلفی که آن را تشکیل می‌دهند آشنا شدیم. می‌دانید که نوشتن پروپوزال اهمیت بسیار بالایی دارد و می‌تواند تاثیر مهمی در آینده تحصیلی و تحقیقی شما داشته باشد. به این ترتیب برای نوشتن پروپوزال باید تمام نکات مربوط به نگارش آن را بلد باشید. برخی از مهم‌ترین نکاتی را که باید در رابطه با نوشتن پروپوزال با آن‌ها آشنا باشید در ادامه بیان می‌کنیم:

تفاوت پروپوزال با پایان‌نامه چیست؟

تمام کسانی که می‌خواهند پایان‌نامه بنویسند، ابتدا باید برای نوشتن پروپوزال خود اقدام کنند. ممکن است برخی فکر کنند پروپوزال همان پایان‌نامه است، اما در اصل پایان‌نامه و پروپوزال با هم یک سری تفاوت‌های اساسی دارند. تفاوت‌های پروپوزال با پایان‌نامه، مانند تفاوت یک ماکت اولیه ساختمان با ساختمان اصلی است. برخی از مهم‌ترین تفاوت‌های پروپوزال در همدان و پایان‌نامه عبارتند از:

پایان‌نامه کلا ۵ فصل است اما پروپوزال ۷ بخش مجزا دارد.

پایان‌نامه یک بخش نتیجه‌گیری دارد، اما پروپوزال این بخش را ندارد. زیرا در پروپوزال به جوانب کلی، موانع موجود و از قبیل موارد در رابطه با موضوع می‌پردازند اما در پایان‌نامه راه‌حل مدنظر پژوهشگر مورد بررسی و تحقیق قرار می‌گیرد. در واقع در پروپوزال یک راه‌حل جدید معرفی می‌شود و در پایان‌نامه عملی‌بودن یا عملی‌نبودن آن بررسی می‌شود.

در پروپوزال یک بخش جداگانه برای اهداف وجود دارد اما در پایان‌نامه اهداف پژوهش در خلال فصل اول بیان می‌شوند و فصل جداگانه‌ای ندارند. اهداف تحقیق در پروپوزال بسیار مهم است به همین دلیل در هنگام نوشتن پروپوزال در همدان یک بخس جدا برای آن در نظر گرفته می‌شود.

به این نکته دقت کنید که تمامی اهداف و فرضیاتی که در پروپوزال نوشته می‌شود پس از تایید قابل تغییر یا حذف نیستند.

اگر خودتان می‌خواهید پروپوزال بنویسید یا می‌خواهید انجام این کار را به فرد دیگری واگذار کنید، توجه به این نکات را نباید فراموش کنید.

افراد و موسساتی که خدمات انجام پروپوزال در همدان ارائه می‌دهند، چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند؟

اگر خودتان یا یکی از دوستانتان به یک موسسه ارائه خدمات دانشجویی معتبر نیاز داشت، دقت کنید که این مراکز باید یک سری ویژگی‌هایی داشته باشند. وجود این ویژگی‌ها نشان‌دهنده اعتبار این مراکز است و نیازی نیست نگران پروژه خود باشید.

موسسه یا فردی که قرار است پروپوزال یا پایان‌نامه شما را انجام دهد، باید حداقل یک جلسه توجیهی برای شما تعیین کند و در آن در رابطه با کلیات طرح و روش کار خود توضیح دهد. همچنین او باید یک قیمت منصفانه با توجه به نوع تحقیق شما، موضوع آن و مدت زمان مورد نیاز برای انجام آن تعیین کند. لزوما قیمت بالای انجام پروپوزال در همدان نشان‌دهنده کیفیت بالای کار فرد یا یک موسسه نیست.

یکی دیگر از نکات و ویژگی‌هایی که افراد انجام‌دهنده تحقیقات دانشجویی باید داشته باشند، وقت‌شناسی است. او باید پروژه شما را درست در زمان معین به شما تحویل دهد. همچنین در صورتی که پروپوزال یا پایان‌نامه شما به تایید اساتید نرسید و نیاز به تغییر یا اصلاحاتی داشت، فرد انجام‌دهنده باید تغییرات لازم را بدون دریافت هزینه اضافی لحاظ کند. علاوه بر این فردی که قرار است پروژه شما را انجام دهد، بهتر است رشته تحصیلی مرتبط با شما داشته باشد و مهارت و تجربه لازم برای این کار را داشته باشد.

برون‌سپاری پروژه‌های تحقیقاتی در انجام پروپوزال در همدان چه مزایایی دارد؟

نوشتن پروپوزال و در ادامه آن نوشتن پایان‌نامه اهمیت بالایی دارد و ممکن است وقت زیادی را از فرد بگیرد. به همین دلیل برخی از افراد ترجیح می‌دهند انجام پروپوزال خود را به دیگران بسپارند. ممکن است با خود فکر کنید که برون‌سپاری پروپوزال کار ناپسندی است، اما اینگونه نیست و برون‌سپاری تحقیقات دانشجویی نظیر پروپوزال کار عادی است که همیشه انجام می‌شده است.

علاوه بر این ممکن است در موقعیت‌های شغلی مختلف، در طول انجام یک پروژه نوشتن پروپوزال آن به شما واگذار شود و شما وقت کافی برای انجام آن را نداشته باشید. در این مواقع می‌توانید از کمک موسسات و یا افرادی که خدمات دانشجویی مختلف مثل نوشتن پروپوزال ارائه می‌دهند استفاده کنید. برون‌سپاری تحقیقات دانشجویی مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم.

آسان است

نوشتن پروپوزال کار ساده‌ای نیست و برای انجام آن باید تخصص این کار را داشته باشید. اگر بخواهید یک پروپوزال بنویسید ابتدا باید بخش‌های مختلف تشکیل‌دهنده پروپوزال و همچنین نکات مربوط به هر بخش را یاد بگیرید. این در حالی است که در صورت انجام پروپوزال در همدان به شکل برون‌سپاری، نیازی نیست برای یادگیری این موارد وقت بگذارید.

مطمئن است

اگر نوشتن پروپوزال یا پایان‌نامه خود را به فرد یا موسسه ارائه خدمات دانشجویی معتبری بسپارید، دیگر نیازی به نگرانی در این باره ندارید. آن‌ها به شما این تضمین را می‌دهند که پروپوزال شما به موقع و با بالاترین کیفیت ممکن نوشته می‌شود.

سریع است

اگر برای نوشتن پروپوزال خود وقت کمی دارید، برون‌سپاری پروپوزال سریع‌ترین راه ممکن برای انجام آن است. البته شاید گاهی برای انجام پروپوزال در زمان کم هزینه بیشتری از شما گرفته شود ولی با توجه به شرایطی که دارید، این افزایش هزینه ارزشش را دارد.

پروپوزال در همدان باکیفیت است

کسانی که پروژه‌های دانشجویی نظیر پروپوزال یا پایان‌نامه انجام می‌دهند، در انجام این کار تخصص و تجربه کافی را دارند و به همین دلیل پروژه نهایی کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت. همان‌طور که می‌دانید کیفیت نهایی پروپوزال بسیار مهم است و کاربردی یا غیرکاربردی بودن طرح تحقیقاتی یا پایان‌نامه شما را نشان می‌دهد. به این ترتیب می‌توانید با برون‌سپاری پروژه‌های خود از کیفیت آن‌ها مطمئن شوید.

برون‌سپاری پروپوزال و پایان‌نامه، راهی است که بسیاری از دانشجویان برای انجام پروژه‌های خود انتخاب می‌کنند و ممکن است دلایل زیادی برای این کار داشته باشند. برون‌سپاری هر دلیلی که داشته باشد، مزایای زیادی برای فرد دارد و خیال او را از انجام پروپوزال در همدان راحت می‌کند.

چرا باید انجام پروپوزال یا پایان‌نامه خود را به فرد دیگری واگذار کنیم؟

دلایل زیادی برای برون‌سپاری پروژه‌های دانشگاهی وجود دارد. همان‌طور که گفتیم پروپوزال از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود و نوشتن هر بخش نکات مخصوص به خود را دارد. اگر نمی‌رسید و یا نمی‌توانید که به تنهایی از عهده نوشتن و انجام پروپوزال در همدان خود برآیید، برون‌سپاری تحقیقات بهترین گزینه پیش روی شما است. اما نکته مهم در این رابطه، یافتن یک موسسه و یا فرد مطمئن و باتجربه است. با در نظرگرفتن نکاتی که در بالا گفتیم می‌توانید بهترین موسسه را برای انجام کارهای تحقیقاتی خود انتخاب کنید.

هزینه انجام پروپوزال در همدان به چه عواملی بستگی دارد؟

یکی از دغدغه‌های اصلی افراد و دانشجویانی که می‌خواهند پروپوزال خود را برون‌سپاری کنند، هزینه انجام پروپوزال است. این در صورتی که است که نمی‌توان هزینه مشخصی برای انجام پروپوزال در نظر گرفت. هزینه انجام پروپوزال به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال موضوع تحقیق شما به میزان بسیار زیادی در قیمت نهایی پروپوزال تاثیر می‌گذارد. همچنین مدت زمان مورد نیاز که برای نوشتن پروپوزال لازم است باعث تفاوت قیمت انجام پروپوزال می‌شود. ممکن است برای انجام پروپوزال و در ادامه پایان‌نامه خود، نیاز به استفاده از نرم‌افزارهای آماری و تحلیلی مختلفی باشد که استفاده از هر کدام از این نرم‌افزارها در قیمت نهایی انجام پروپوزال در همدان تاثیر می‌گذارد.

سوالات متداول

آیا پروپوزال با پایان‌نامه متفاوت است؟

بله، پروپوزال قدم اولیه برای نوشتن پایان‌نامه است و با آن تفاوت زیادی دارد.

پروپوزال در همدان از چند بخش تشکیل می‌شود؟

معمولا پروپوزال دارای ۷ بخش است و باید تمام این بخش‌ها را بنویسید.

آیا می‌توان انجام پروپوزال را برون‌سپاری کرد؟

بله، می‌توانید برای نوشتن پروپوزال یا پایان‌نامه خود از موسساتی که خدمات دانشجویی ارائه می‌دهند کمک بگیرید.

جمع‌بندی

شما در طول تحصیل چه به تحقیق علاقه داشته باشید و چه به آن علاقه نداشته باشید، حداقل یک بار باید یک پروپوزال بنویسید. پروپوزال‌نویسی امری تخصصی است و نوشتن آن با رعایت نکات استاندارد بسیار مهم است. در هنگام نوشتن پروپوزال باید بدانید که هر دانشگاه فرمت مخصوص به خود را دارد که آن را باید از کمیته تحقیقات دانشگاه دریافت کنید. نوشتن پروپوزال به عنوان اولین قدم یک تحقیق اهمیت بالایی دارد و ممکن است برای نوشتن آن به کمک افراد دیگری نیاز داشته باشید.

بسیاری از دانشجویانی که به هر دلیلی نمی‌توانند پروپوزال و یا پایان‌نامه تحقیقاتی خود را خودشان بنویسند، این کار را به موسسات یا افرادی که در این امر خبره هستند واگذار می‌کنند. به این ترتیب می‌توان برای نوشتن پروپوزال در همدان از موسسات ارائه خدمات دانشجویی کمک گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا